ماسه شسته

قیمت هرتن شن و ماسه کرجدانه سنگ‌های با اندازه 0.075 تا 4.75 میلیمتر ماسه اطلاق می‌شوند. دسته‌بندی ماسه‌ها بر اساس عواملی نظیر منشا پیدایش و اندازه سنگدانه‌ها و … صورت می گیرد. برای آشنایی کامل با ماسه شسته شده در ادامه این مقاله از نمونه سازان آفتاب با ما همراه باشید.
شما مشتریان محترم معدن نمونه سازان آفتاب می توانید برای خرید ماسه شسته کرج و طارم و همچنین استعلام قیمت مصالح کرج با شماره 09123679691 تماس حاصل نمایید، همکاران ما در کارخانجات نمونه سازان آفتاب پاسخگوی شما خواهند بود.

ماسه شسته کرج

منشا پیدایش ماسه

  • ماسه به صورت طبیعی از سواحل دریاها و همچنین بستر رودخانه‌ها استخراج می‌شود. ماسه بادی و ماسه رودخانه‌ای، به طور کلی ماسه حاصل برداشت سنگدانه‌ها از این منابع است.
  • دسته دیگر ماسه‌ها، ماسه شکسته است که در مقابل ماسه طبیعی قرار دارد. به موجب اینکه برداشت ماسه از منابع طبیعی نیاز بازار را تامین نخواهد کرد کارخانجات شن و ماسه به تولید مصنوع شن و ماسه می‌پردازند. در فرآیند تولید ماسه قطعه سنگ‌های بزرگ از دل کوه استخراج می‌شوند و توسط دستگاه سنگ شکن فکی به قطعات کوچکتر 20 تا 30 سانتی متری تبدیل می‌شوند. بار دیگر سنگ‌ها وارد دستگاه سنگ شکن کوبیت می‌شوند؛ محصول نهایی این مرحله شن و ماسه در اندازه‌های متفاوت است. مواد حاصل به صورت مخلوط می‌باشد که طی مراحلی دانه بندی می‌شوند. سنگدانه‌های شکسته شده با اندازه 0.075 تا 4.75 میلیمتر را شن بادامی شکسته می‌گویند.

ماسه شسته شده

ماسه چه به صورت طبیعی برداشت شود و چه حاصل تولید به صورت مصنوعی باشد، ترکیبی از ماسه و خاک می‌باشد. وجود خاک در این ترکیب بسته به نوع کاربرد آن می‌تواند ویژگی مثبت و یا منفی تلقی گردد. وجود خاک در ملات فرم پذیری آن را بهبود می‌بخشد اما در مواردی که استحکام ملات اهمیت داشته باشد خاک مانع از ایجاد ترکیب با کیفیت ماسه و سیمان می‌گردد که می‌تواند خطرات جانی و مالی را به همراه داشته باشد.برای مصارفی همچون تهیه بتن، تهیه ملات (برای اجرای سنگ نما و اجرای کاشی و سرامیک ساختمان‌ها) از ماسه شسته شده و ماسه دوبار شور استفاده می‌شود. مقدار خاک موجود در این نوع ماسه کمتر از 4% است به همین جهت دیگر خاک مانع اتصال دانه‌های ماسه و سیمان نخواهد شد و ملات تهیه شده استحکام خوبی خواهد داشت.

فرآیند تولید

بعد از طی فرآیند تولید ماسه که در قسمت منشا پیدایش ماسه توضیح دادیم، ابتدا ماسه را از الک می‌گذرانند و سپس توسط دستگاه کلاسیفایر شست و شو می‌دهند، بعد از طی این مراحل وارد دستگاه رطوبت گیر شده و خشک کن می‌شود. بعد از خشک شدن ماسه مرحله الک برای بار دوم تکرار می‌شود.
اگر در تهیه ملات، خاک موجود در ماسه شسته شده بیش از 4% باشد استحکام و چسبندگی آن کاهش می‌یابد و به همین جهت باید سیمان بیشتری به آن اضافه کرد تا به چسبندگی و استحکام مطلوب برسد؛ این امر موجب افزایش هزینه‌ها خواهد شد.

فرآیند تولید ماسه شسته

کاربرد ماسه شسته

  • ماسه شسته: به صورت معمول از آن در تهیه ملات برای اجرای سنگ نما و همچنین کاشی و سرامیک استفاده می‌شود.
  • ماسه دوبارشور: ماسه دوبار شور به دلیل ارائه استحکام بالا در ترکیب بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماسه دوبارشور از مصالح پرمصرف در صنعت ساختمان سازی است. نزدیک به 70%  از حجم بتن را شن و ماسه شسته تشکیل می‌دهد.

 

سایر کاربرد های ماسه شسته

  • بذر و قلمه‌گیری: در ترکیب با کمپست و پیت ساختار سست مخلوطی ایجاد می‌کند که بستری مناسب برای جوانه زدن و ریشه کردن قلمه‌ها است.
  • پرورش گیاه: جهت جلوگیری از خفه شدن و پوسیده شدن ریشه و همچنین تخلیه سریع آب اضافه گلدان‌ها.
  • سبک شدن خاک سنگین: با ترکیب این نوع ماسه و خاک رسی زهکشی بهتری انجام می‌شود و بستر برای رشد بهتر ریشه فراهم می‌گردد.

مجموعه کارخانجات شن و ماسه نمونه سازان آفتاب با بیش از 10 سال سابقه درخشان و ارائه محصولات با استاندارد ملی آماده فروش انواع شن و ماسه با دوشعبه فعال در شهر کرج و طارم می باشد. شما مخاطبان عزیز نمونه سازان آفتاب می توانید جهت خرید انواع مصالح ساختمانی در کرج ۲۴ ساعت شبانه روز با شماره 09123679691 تماس بگیرید.

برای آشنایی بیشتر با انواع شن و ماسه مقاله (تفاوت شن و ماسه چیست؟) را مطالعه نمایید.